Učíme se hrou

Třetí týden listopadový

Pojďme se podívat co se nám to za ten týden u našich Indiánů všechno událo.

Liščí tlapky uložily medvědy k zimnímu spánku, oslavily narozeniny, tancovaly a cvičily. Modří bizoni se pustili do cvičení a vyrazili do školní tělocvičny, oslavili narozeniny, začali tvořit překvapení na Vánoce a část z nich (předškoláci) se dokonce vydali mimo území kmenů (v Plavsku) až do Hradce na bazén. A všichni společně zacali pracovat na vánočním překvapení pro vás (asi nějaká dobrota, podle toho hrnce).  

Foto : https://photos.app.goo.gl/dWWe4zbzBq8Gr7Mz9

IMG 20231122 101439

Svatý Martin u Indiánů

Ať se může zdát podivné spojení Indiánů a svatého Martina, je to tak. U našich kmenů se řešil sv. Martin a věci s ním spojené. Tedy husy, peří, bílý kůň, červený plášť, příběh samotného svatého Martina. To vše je zabavilo na celý týden. Stihli si i protáhnout tělo v tělocvičně školy. 

Ale to hlavní byla návštěva, vskutku indiánská návštěva! Hakuna Matata - bubínky zněly celé dopoledne. Tančilo se, hrálo a zpívalo do rytmu bubnů.  

Foto : https://photos.app.goo.gl/zLXawq4VuNnyQuMj6

IMG 20231106 WA0005

Dýňový a dušičkový týden

Příroda se obarvila do hnedé, žluté, červené a hlavně oranžové. Pro naše indiány nastal čas dýní a slavily se Dušičky. Dlabaly se dýně, tvořily lucerny, vystřihovali se duchové, tvořily svíčky a lucerny. Pekly se dýňové placky. Podzimní dny také našim indiánům přinesly radost - park plný listí. Úžasné místo na hraní. Modří bizoni byli na hudebním programu ve škole. A celý týden se tak nějak rychle odkoulel, přesně jako ty dýně, veliké, oranžové a kulaté!

Foto : https://photos.app.goo.gl/a9v9K12oLAshRb4f8

IMG 20231030 091622

Zkrácený týden

Byly to jen tři dny ve školce, ale o to víc byly plné aktivit. Indiáni se pustili do tématu dýní a draků, těch lítajících. Modří bizoni nacvičovali tvary a barvy. Pomocí jich vytvořili velikého draka, nacivčovali si pobrý poslech při diktátu. Liščí tlapky nejen cvičily, ale pustily se i do vytváření dýní. A že se jim povedly, to nemusíme ani říkat. Jen se sami podívejte.

Foto : https://photos.app.goo.gl/cf8uXEvTvzY4xtu98

tlapky

Drakiáda a návštěva včelaře

Týden plný akcí, dalo by se říct.

Na území kmenů (naší školky) zavítal vítaný host. Pan včelař. Ukázal indiánům vše, co se včelami souvisí, a dokonce je pozval na sladkou snídani - medovou. Ve středu se zase konala na planinách (rozuměj na louce za Kouzelnou zahradou) drakiáda. Účast byla veliká a vyšlo i počasí.

U indiánů se zase tvořilo a cvičilo, slavilo a prostě si cely ten týden náramně užívali. Foto : https://photos.app.goo.gl/eiM7focjowQge15G9

IMG 20231018 WA0023

Týden ve znamení sovy a draka

SOVA

Dvě kolečka slepíme, pecky do nich vrazíme. Pak přidáme skobičku, svážem to do uzlíčku. Drápky vpravo, drápky vlevo, posadíme to na dřevo. Sova na nás kouká a mrzutě houká. 

DRAK NA PROVÁZKU

Na provázku visí drak, vyletěl až do oblak. Stoupá stále výš a výš, že ho sotva uvidíš. Vítr ho zas dolů vrací, nezlob, draku, já mám práci. 

 

Co víc ještě říct? No snad že indiáni měli návštěvu - pohybové divadlo. A vytvořili si krásný lapač snů, který zdobí vchod do školky. 

Foto : https://photos.app.goo.gl/XMnu6sEPYJBjsFhA9

IMG 20231010 110223

Podzim přišel

A přišel i k našim Indiánům. Pozdravili ho podobiznou podzimní paní - paní Kaštánkovou. Kmen Liščích tlapek se věnoval podzimu ve všech svých aktivitách. Mimo jiné pozoroval ježky a dokonce si nějaké ježky naše Tlapky i vyrobily.

Kmen Bizonů vyrazil do podzimního lesa na houby. Pokud dobře víme, nenalezl houby, ale posed, tedy pozorovatelnu! A to je zaujalo mnohem víc než houby. Pochopitelně. Houby ale byly tématem číslo jedna, učili se poznávat různé druhy. A na houby zaměřili i své výtvory. Důkazní Foto zde: https://photos.app.goo.gl/E1bLzhfJ5SEBu6HW8

IMG 20231004 122537

 

 

Třetí týden - vlaštovčí

Tento týden se oba kmeny věnovaly ptactvu, speciálně vlaštovkám. Jde videt, že zájem o přírodu a její zakonitosti je našim INDIÁNŮM přirozený. Také oba kmeny vyrazily na kola. Koní se jim nedostává a tak volily bicykly. Počasí jim přálo, vše proběhlo v naprosté pohodě. Vypadá to, že naše kmeny si užívaly poslední dny léta v plné parádě.

Foto: https://photos.app.goo.gl/AvX1Y25Cf8fuQgKx5

IMG 20230921 123055

Druhý týden 

Vypozorovali jsme, že se kmeny každý den v kruhu zdraví tímto pozdravem. Předvádí při tom prapodivné pohyby a občas vydávají zvuky jako vlci. Tento ranní rituál probíhá v obou kmenech stejně.

Taktéž oba kmeny pracují na seznamování s novými členy a jejich zapojením do osad. Proběhly nějaké oslavy, podle hudby a darů jsme usoudili, že se slavily narozeniny. Oba kmeny se často věnovaly pohybovým aktivitám, jak na území osad, tak venku (např. stopovaná na hřišti). Kmen Liščích tlapek se ozdobil vlastními čelenkami a kmen Modrých bizonů si vytvořil vlastní totem. 

Připojujeme fotodokumentaci k shlédnutí : https://photos.app.goo.gl/jaqAgr2Mixepd4YS6

IMG 20230831 133602

První týden

Tento školní rok jsme INDIÁNI. Aby bylo jasno!  Na území školky se nachází dva indiánské kmeny, a to Modří Bizoni a Liščí Tlapky.

Modří Bizoni jsou kmen divoký, neposedný a velice upovídaný. Jsou vynalézaví, a když se rozjedou, těžko je lze zastavit - Bizona je také težké zastavit, že ano?!

Naopak Liščí Tlapky jsou kmen tvořivý, tišší (někdy dokonce umí být úplně potichu - opravdu ve výjmečných případech) a umí výborně napodobovat (například paní učitelku). Indiáni tohoto kmene jsou menšího vzůrstu, ale co se pohybu týče, vyrovnají se Modrým bizonům.

Oba tyto kmeny budeme celý školní rok pozorně zkoumat a o všem vám přinášet podbrobné informace.

Máte se na co těšit!

Foto : https://photos.app.goo.gl/pTGSQuhkip9Hx86f7

indiáni

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Plavsko
Plavsko 39
378 02 Stráž nad Nežárkou

605 745 664, 384 385 266
skola@zsplavsko.cz
www.zsplavsko.cz

ID datové schránky: atjmgjg
IČO školy: 709 850 22
č. účtu: 604200329/0800

Mateřská škola:

384 390 852
skolka@plavsko.cz
skolka.omlouvani@plavsko.cz - pro omlouvání hlavně předškoláků

Zřizovatel

  Obec Plavsko
  www.plavsko.cz