Aktuálně z 1. třídy

Téma měsíce ledna byly "LEDNOVÉ  VARIACE", hesla jednotlivých týdnů pak byla skupenství, otisky a variace.

Vyzkoušeli jsme si jak vodu proměníme v led nebo v páru, vyrobili jsme krásné ledové květy. Mluvili jsme o tom kdo, nebo co může zanechat otisky, o tom že otisk nemusí být jenom stopa, nebo otištěná ruka. Přemýšleli jsme nad tím, jestli namalovaný obraz, napsaná kniha nebo významný čin je také otisk, kdo a jak dlouho může z jednotlivých otisků číst. Nakonec jsme zkoušeli nejrůznější variace a obměny. Tak jak nám zima obměňuje vodu na sníh a led, maluje ledové květy, nebo obměňuje celou krajinu na nekonečnou bílou plochu, stejně jsme obměňovali i my - svá jména, písmena abecedy, sněhové vločky. A ještě jsme při tom stihli přečíst spoustu krásných zimních příběhů.

.

..

První den po vánočních prázdninách láká k povídání si o tom, jak jsme prožili Vánoce a hlavně o tom, jak to bylo, když do Betléma přišli tři králové, aby se poklonili Ježíškovi.

Vyprávěli jsme si příběh, odkud Kašpar, Melichar a Baltazar přišli, jak potkali krále Heroda i jak se jim zjevil anděl.

Příběh jsme pak zpracovali a namalovali a vytvořili tak malé komiksové knížky.

DSCN6981

DSCN6977

DSCN6996

DSCN6979

DSCN6985

Protože byla p. učitelka Martina nemocná, pracovali dohromady prvňáci, druháci i třeťáci. Tématem měsíce byla pohádka. Během jednotlivých týdnů jsme se seznámili s tím, kdo je autor, ilustrátor, grafik a nakladatel. Objevili jsme spoustu českých autorů pohádek, snažili jsme se zjistit co dělá pohádku pohádkou, spoustu pohádek jsme si i přečetli. Abychom  si ověřili, co všechno víme, zkusili jsme si vyrobit svou knihu. Každý ročník si vybral jednu známou pohádku a její děj rozdělil na tolik dílů, kolik je žáků v ročníku. Každý z žáků pak měl na starosti jednu stránku našeho budoucího leporela, každý se stal spisovatelem, ilustrátorem i grafikem. Nakladatelem pak byla paní učitelka, která knihy vyrobila. A teď už stačí jen číst.....

Téma měsíce: Kde jsem doma?

Hesla týdne: Vlast. Vlastenec, Osobnost,  Hrdina

Výročí založení Československé republiky jsme nemohli přejít. Na politiku jsme ještě malí, ale co pro nás znamená slovo domov, to jsme rozebrali ze všech stran. Krásná diskuse se rozproudila na téma hrdina - co je to hrdinství a kdo může být hrdinou, můžu být hrdinou i já, moji rodiče, kdy se nejdená o hrdinství, ale hazard. To všechno jsme stihli probrat a ještě jsme si k tomu vytvořili krásné papírové "domovy".

Každý týden  se zamýšlíme nad slovem, pojmenováním, znakem, kterému říkáme "heslo týdne". Někdy víme hned, co heslo znamená, někdy nám trvá celý týden, než se dopracujeme k tomu, co by to mohlo být. Rozhodně se tím učíme hledat informace, formulovat, třídit myšlenky, argumentovat a snad i upravovat svůj názor. Hesla jsou volena tak, aby nám pomáhala sumarizovat informace, které potřebujeme a používáme k řešení dlouhodobějšího tématu.

První téma bylo  LÉTO - Týdenní hesla: turistické značky, rovnodennost, koníček. Za tří týdny práce jsme "zavařili" léto, jak to dopadlo, můžete vidět dále.

2ROC000012ROC000022ROC000032ROC000042ROC000052ROC000062ROC000072ROC00008

Po dohodě s rodiči žáků druhého ročníku budeme ve školním roce 2018/2019 hodnotit tyto i nadále slovně. Jsem přesvědčena, že je to tak správně a že to mně i dětem umožní nasbírat spoustu nových a zajímavých skutečností. Díky za tuto možnost. I.M.