Proběhlé akce

Tradiční Hajnice letos ukončila nejen školní rok, ale i celoškolní projekt.

V úterý v odpoledních hodinách jsme dorazili do prostředí lesů, ticha a pohody. Zbytek dne jsme si klid lesa užívali, stavěli bunkry a závěrem dne jsme absolvovali cestu zpátky do minulosti, kdy jsme si oživili vzpomínky na projekty v tomto roce.

Středeční brzké ráno nás uvítalo královskou snídaní v podobě švédských stolů a hned nás čekal úkol. 

Procházeli jsme cestou, kde jsme se učili čtyři druhy tance. Naše cesta končila u jeskyně krále Ašóky, kde číhali nebezpeční netopýři prahnoucí po našem životě. V jeskyni jsme sbírali moudrá slova s nasazením vlastních životů. Pokud nás netopýr dostal, jedině tanec nám dokázal život vrátit.

Po obědě jsme si odpočinuli, vykoupali se ve Staňkovském rybníku a večer jsme ukončili naši celoškolní hru.

Moudrá slova z jeskyně krále Ašóky správnou formulací dokázala přivolat lidské bytosti.

Stalo se nemožné, byli jsme svědky tělesného zhmotnění obou múz, které se doplnily a my už věděli, že se nám podařilo vybalancovat nerovnost, která mezi nimi kdysi nastala.

IMG 2024 06 28 082953IMG 2024 06 28 083014IMG 2024 06 28 083106IMG 2024 06 28 083129

IMG 8287

Letošní školní rok byl završen již tradiční Slavností na dvorku, kde děti rodičům předvedly svá vystoupení. Nechybělo hudební vystoupení mladších i starších žáků, módní přehlídka šikovných švadlen z volnočasového kroužku,výtvarná výstava ve stodole, divadelní představení Kocourek Modroočko, překvapení páťáků, pasování páťáků a společná píseň, loučení, vzpomínání.. 

Bylo to velké, radostné, dojemné, milé, přátelské..

Jeden školní rok, jeden ročník, jedna etapa končí a něco nového nám všem začíná.

48a80316 0d0a 4b55 ae36 879d7f8027b0IMG 2024 06 25 225537IMG 8235
IMG 8233

Letošní společné setkání spřátelených malotřídek proběhlo ve Velké Lhotě.

Naši přátelé si pro nás nachystali stanoviště Amy sedle barevnosti přiřazeného náramku seskupili do rozličných skupin. Někdo se znal, kdo se neznal, ten se poznal a společně jsme obcházeli v areálu školy zastavení, například u koní, u zvířatke, u hodu na cíl a jiných.

Bylo to milé, přátelské a zábavné dopoledne s vrstevníky.

IMG 8241IMG 8239IMG 2024 06 25 223919IMG 2024 06 25 223855

Vstup do školy je jedním z velkých milníků v životě každého, a jak budoucím prvňáčkům pomoci v září vkročit tou spravnou nohou? 

Vyzkoušet si školu jen tak - NANEČISTO.

Místo školky jít do školy, seznámit se s novým prostředím, s budoucími spolužáky, s učiteli, s chodem školy.. 

Zkusit si to, povídat si, tvořit, zažít, cítit se v bezpečí, zbavit se strachu z neznáma.. a v září vykročit do školních let právě tou správnou nohou.

V září se na VÁS těšíme!

IMG 8055IMG 8057IMG 8058IMG 8056

Vědomosti a rychlost zdatně předvedly děti účastnící se soutěže RYCHLÝ, MRŠTNÝ, OBRATNÝ - závod pořádaný ZŠ Staré Město pod Landštejnem ve sportovním komplexu v České Kanadě.
Běh po stanovištích, na kterých děti plnily úkoly jako vymýšlení slov na určité písmeno, poznávání ryb, přírodnin, hod na cíl a nakonec puzzle, nebo vyluštit morseovku.
Děti soutěžily ve dvojicích a přivezly do školy bronzové a stříbrné medaile.

IMG 8052

IMG 8053

IMG 8054

IMG 8051

Letošní den dětí byl opět překvapením.
Kam nás asi utobus zaveze?
Jakým směrem se vydá?

Už tušíme..

..směr České Budějovice a náš den začíná.

Prvě jsme navštívili novocirkusové divadlo Cirko Hopley - v rámci cirkusové kuchyně nám akrobat připravil moučník, který jsme v závěru mohli i ochutnat, vystoupení se nám moc líbilo.
Pak jsme se odebrali na Výstaviště ČB, kde probíhal zážitkový interaktivní den pro děti - Dobrodružství s technikou. Mohli jsme si vyzkoušet různé technické záležitosti, ve vedlejším pavilonu také řemesla a venku ukázky záchranných složek a první pomoci.
Následně jsme se přemístili do Archeoskanzenu Trocnov, kde jsme měli možnost vidět, jak se žilo ve 14. století. Ve dvou vzdělávacích programech (Život ve středověku a Zemědělství a strava) jsme se ocitli v dobách dávných a mohli jsme si leccos vyzkoušet "na vlastní kůži"...

Náš den byl plný zážitků, akce, objevů.. takový správně našlapaný den jen pro nás.

IMG 7994

IMG 7995
IMG 2024 06 14 133315

Dnes dopoledne nás navštívila Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou, která vystoupila kvůli nepřízni počasí v místním sálu.

Uvedli nás díky svému hudebnímu vystoupení, ukázkou nástrojů, i velmi neobvyklých leč v dřívějších dobách běžných (hrábě a kladívka), tradičnímu oblečení a doprovodným komentářem do tajů lidových písní.

Lidové písně nám zazpívali a tanečně předvedli i ti nejmenší.

Děkujeme za návštěvu, hudebně-taneční zážitek, ukázku tradičního odívání a celkovou atmosféru dob dřívějších, které jsou dnešním dětem spíše vzdálené, avšak právě naopak díky tomuto vystoupení, mohou být zase o něco blíže nejednomu z nás.

IMG 1855

IMG 1857IMG 1854

Na hudební soutěž Popelínská notička do ZŠ Popelín jelo z naší školy těchto devět žáků.

Gratulujeme k podaným hudebním výkonům.

IMG 7481

 

V úterý 7. 5. 2024 žáci 3., 4. a 5. ročníku navštívili výpravný cestopis o Kambodži v kulturním domě Střelnice J. Hradec.

Po přednášce, která nám přinesla plno nových informací a objevů ze zmíněné části světa, jsme měli rozchod a následně matematickou procházku po městě.

Odhadovali jsme a měřili vzdálenosti a rozměry ve čtverečních jednotkách, krokovali jsme, vedli debaty nad výsledky.

IMG 7026
IMG 2024 05 14 143445

V úterý 30. 4. 2024 se naši žáci zúčastnili největšího fotbalového turnaje pro žáky a žákyně základních škol. 

Byl to den velmi náročný den nabitý novými zkušenostmi, zážitky, přáteli, emocemi.

V kategorii M - malotřídek jsme se umístili na 3. místě.

IMG 7027

V pondělí 29. 4. 2024 čekal děti projektový den na téma Čarodějnice. Věnovali se finanční gramotnosti, vyzkoušeli si, jak je to s penězi na účtu, různými cenami v obchodech, spořením nebo zhodnocování peněz.

Samozřejmě vše v čarodějném světě, kde se může stát ledaccos.

Obchodování s čarodějnicemi v chýších šlo dobře, za získané peníze si děti mohly vyměnit stříbrné, kterými již platily vybrané suroviny, jako třeba oběd či něco navíc na zub.

Je to tak, i čarodějnice musejí umět obchodovat!

IMG 7029IMG 7030

V pátek 26. 4. 2024 se 16 dětí z naší školy zúčastnilo ŠTAFETOVÉHO POHÁRU. Náplní dne byl běh malé a velké štafety a dále i namíchané štafety. Ve volném čase vybrané děti skákaly do dálky a házely medicinbálem.

Děti se velmi snažily, přesto, že netrénovaly předávání kolíky, nikomu neupadl.

S výkonem 10:18,0 se naši umístili na 10. místě.

IMG 7028

V úterý 26. 3. 2024 vybraní žáci reprezentovali naši školu v malotřídní recitační soutěži Jarošovské vajíčko.

Hned po uvítání a představení účinkujících i poroty, kde seděl i pan starosta, nás přivítala Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou.

Přes velkou konkurenci a zápal účinkujících se podařilo dovést do Plavska i některá místa, konkrětně Dorek 2. místo, Zita 2. místo, Meli 3. místo. Matěj a Hanička byli též úžasní.

Recitační soutěž v Jarošově nad Nežárkou byla dnem plným recitace, výroby velikonočních dekorací, zkoumání drobých živočichů mikroskopy a provoněná napečeným mazancem i perníčky.

Více fotodokumentace zde JAROŠOVSKÉ VAJÍČKO

IMG 2024 04 02 104029

Tento rok nás osobně pan Andersen nenavštívil, ale zanechal nám dopis, kde píše, že díky mnoha okolnostem nemůže být s námi, ale nabízí nám prožít jeden z jeho příběhů, který napsal.  

Taková nabídka se neodmítá, tudíž jsme se vydali za dobrodružstvím s pohádkovým příběhem plným poučení, napětí, lidské vypočítavosti i krutosti. Nechali jsme se vtáhnout do děje Křesadla.

Po rozdělení do skupin jsme se potřebovali dostat přes hádanky k Hádankáři, poté k Čarodějnici, a ta nás posléze posílala na stanoviště, kde jsme prožívali na vlastní kůži děj Křesadla.

Spouštěli jsme se po laně, luštili kód z truhlice, osvěžili si znakovou řeč, nezmátla nás ani šibenice, hledali jsme křesadlo, měnili mince a i vzkaz v láhvi jsme zvládli díky vysypání a vytvoření mandaly vyprostit. Zjistili jsme, že vše v životě není samozřejmé, vystoupili jsme ze své komfortní zóny a zkusili jsme překonat sami sebe.

Po prožití určitých výseků z příběhů nám nakonec samotný král, který se nám ukázal, převyprávěl celý příběh od začátku do konce.

Jako poděkování panu H. Ch. Andersenovi jsme vytvořili jeho portréty z přírodnin.

Děkujeme a těšíme se na přiští rok na další setkání s literárními velikány a hrdiny.

Více fotodokumentace zde NOC S ANDERSENEM

IMG 2024 04 02 101255

V sobotu 16. března se prostory školky proměnily v dílnu plnou jarních květin, rozličných komponentů, linula se vůně poctivých perníčků a venku se zrovna na peci pekly placky. 

Kdo v sobotu zavítal, odnesl si nejen vlastnoručně vyrobenou dekoraci, ozdobený perníček, ale i úsměv na tváři.

Je fajn se vidět, společně pohovořit při výrobě a jako bonus si ještě dát něco dobrého na zub.

Děkujeme, že chodíte.

Více fotodokumentace zde: VELIKONOČNÍ DÍLNA

IMG 20240316 144639

 

Ve čtvrtek 7.3. jsme se zúčastnili už 2. ročníku florbalového turnaje malotřídek, který byl, stejně jako loni, výborně zorganizován. Letos naši školu reprezentovalo hned 5 družstev napříč všemi ročníky. Všechny týmy bych chtěla pochválit za jejich výkony - u všech byl vidět velký pokrok jak v technice, tak v týmovosti. Nejlepší výkon zaznamenalo družstvo složené z Patrika Podroužka, Jakuba Hanty a Anežky Pávkové. Ve finále, ve kterém jim fandili všichni přítomní hrdí Plavečáci, prohráli velmi těsně. Zápas byl napínavý až do konce a všichni hráli s velkým nasazením. Děkuji všem zúčastněným, včetně paní asistentky Romany.

Mgr. M. Slámová

Více fotodokumentace zde FLORBALOVÝ TURNAJ

IMG 2024 03 16 214631

Den plný rytmu, poslechu, pohybu, poznání a vzájemné koordinace.

Poslechli jsme si hudební vystoupení rytmické kapely Hakuna Matata, sami jsme si zkusili být bubeníky a bubnovali jsme společně známé rytmy, dozvěděli jsme se mnoho nových informací a také jsme zkusili ve dvojicích sehrát rytmus vlastním tělem.

Děkujeme za návštěvu.

Více fotodokumentace zde RYTMICKÝ DEN

IMG 2024 03 16 214029

Čekaly nás 4V - velký výlet do velkoměsta vlakem.

Plán výletu byl následující:

-Jeruzalémská synagoga
-Národní muzeum - dětské muzeum, interaktivní, zábavná a naučná výstava
-Františkánská zahrada, odpočinek, svačina a protažení nožiček
-Studio DVA - divadelní představení Malý princ

Národní muzeum zábavné s naučnou výstavou. Velký zájem sklidila promítací interaktivní zeď, na kterou jsme se trefovali míčky a rozbíjely různé pohyblivé obrazy.
Také jsme si zde mohli poslat trubkou přání, které se prý splní, tak doufáme.
Dalším zajímavým místem byly speciální brýle, ktery´mi jsme si mohli vyzkoušet, jak vidí např: pes, ryba a další zvířata.

Ve Františkánské zahradě jsme měli odpočinek, svačinu a protažení našich uťapaných nožiček. V zahradě nás bavilo "bludiště" z keřů, které rámovalo cestičky a my si mohli hrát na schovávanou.


A následovalo gro celého výletu, divadelní představení Malý princ. Překrásné scénické obrazy, skvělý herecký výkon Jana Ciny a úžasný režijní počin Šimona Cabana. Každy nasál z představení to své a plni zážitků jsme se opět vlakem vraceli zpět domů.

Více fotodokumentace naleznete zde PRAHA

IMG 2024 03 16 220128

MAŠKARNÍ REJ pod vedením profesionálních indiánek z řad ZŠ a MŠ Plavsko se uskutečnil v sobotu 2. 3. 2024. Nechyběly tématicky laděné hry, kvalitní hudební doprovod, tombola a hlavně pestrý výběr masek účastníků.

Více fotodokumentace naleznete zde: KARNEVAL

IMG 2024 03 10 204250

 

Strana 1 z 5

Kontakty

Základní škola a Mateřská škola Plavsko
Plavsko 39
378 02 Stráž nad Nežárkou

605 745 664, 384 385 266
skola@zsplavsko.cz
www.zsplavsko.cz

ID datové schránky: atjmgjg
IČO školy: 709 850 22
č. účtu: 604200329/0800

Mateřská škola:

384 390 852
skolka@plavsko.cz
skolka.omlouvani@plavsko.cz - pro omlouvání hlavně předškoláků

Zřizovatel

  Obec Plavsko
  www.plavsko.cz